2020 0wikipedia kapanıyor, Wikipedia’ya nasıl girilir?

0wikipedia kapanıyor, Wikipedia’ya nasıl girilir?

0wikipedia kapanıyor, Wikipedia’ya nasıl girilir?, Wikipedia’ya nasıl girilir? 2020,
0wikipedia kapanıyor, Wikipedia’ya nasıl girilir?, Wikipedia’ya nasıl girilir? 2020

Merhaba arkadaşlar bildiğiniz üzere 29 Nisan 2017’den itibaren Türkiye’de Wikipedia’ya erişim durduruldu.Web kullanıcıları ve bilgi edinmeyi severler, VPN veya WikiZero olmasaydı ne yaparlardı bilemiyorum, ancak siteye. En kolay giriş yöntemi olan  ve en çok kullanılan da WikiZero. Wikipedia’dan istediğimiz sayfayı açıyorduk, “siteye ulaşılamıyor” hatası aldıktan sonra adres çubuğunda wikipedia’nın başına 0 (sıfır) yazıyorduk ve WikiZero sayesinde sayfa açılıyordu. WikiZero’nun açıkladığına göre artık 0wikipedia kullanılmayacak ve yeni alternatifler sayesinde Wikipedia’ya erişebileceğiz. Peki bu alternatifler neler?
  • 00wikipedia.org
  • 1wikipedia.org
  • 2wikipedia.org
  • Zwikipedia.org

Bu adresler üzerinden artık Wikipedia’ya erişim sağlanabilecek. Kuruluş, 0wikipedia adressizde size şu uyarıyı verecek. “Yakın zamanda hukuki sebeplerden dolayı 0wikipedia.org alan adı kapatılacaktır. Yeni alternatif alan adlarıyla devam edeceğiz.”

Wikipedia’nın ana sitesi ise 2017 yılından beri şu uyarıyı veriyor: “5651 sayılı Kanun uyarınca yapılan teknik inceleme ve hukuki değerlendirme sonucunda bu İnternet sitesi (wikipedia.org) hakkındaki Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu ‘nın 29/04/2017 tarih ve 490.05.01.2017.-182198 sayılı kararına istinaden Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurulu tarafından kapatılmıştır.”
Yani örnek vermek gerekirse Google’da bir şey arattınız, Wikipedia’da bir sonuç çıktı, tıkladıktan sonra siteye ulaşamayacaksınız ve hemen arama çubuğunda wikipedia’nın başına yukarıda gördüklerinizden birini yazacaksınız. Bu şekilde Wikipedia’ya erişmeniz mümkün.

Post a Comment

0 Comments

Güncel Zamunda Bittorrent Tracker Listesi

Close Menu