İLK BİLGİSAYAR

İLK BİLGİSAYAR


ilk bilgisayar,ilk bigisayar adı,ilk bilgisayar hakkında bilgi,ilk bilgisayar resmi
ilk bilgisayar,ilk bigisayar adı,ilk bilgisayar hakkında bilgi,ilk bilgisayar resmi

Bilgisayarın ilk adı ENIAC dünyanın ilk bilgisayarı nasıl yapıldığı,nasıl çalıştığını ve fiziksel boyutunu öğrenelim.

  1. 1. ENIAC, 1940'larda inşa edilen Elektronik Sayısal Entegratör ve Bilgisayar'ın kısaltılmış adıdır. O zamanlar dünyanın en karmaşık elektronik sistemiydi.
  2. 2. ENIAC ilk olarak II. Dünya Savaşı sırasında ABD Ordusu için tasarlandı , ancak makine tamamlanmadan savaş sona erdi.
  3. 3. Gerçekte, ENIAC bilgisayarı o zaman yaklaşık 500.000 $ 'a mal oldu, bu da enflasyon ayarlamasından sonra şu anda tahmini 6 milyon $ olarak hesaplandı. Yaklaşık 25 ton ağırlığında, yaklaşık 700 metre kare yerleştirilmesi gerekiyordu.
  4. 4. ENIAC ilk olarak Pennsylvania Üniversitesi'nde çalışırken Dr. John Mauchly tarafından icat edilmiştir. 1940'larda elektronik bir hesaplama makinesi için kendi konsepti üzerinde çalışmaya başladı. Mauchly, II. Dünya Savaşı'nın bitiminden kısa bir süre sonra ortağı John Ekert'in yardımıyla ENIAC'ı tamamladı. Bunu tasarlamak ve inşa etmek için iki buçuk yıl harcadılar. 
  5. 5. O zaman bilgisayarın gücü hala büyüleyiciydi: bir erkeğin günde sadece 15 dakika içinde harcayacağı işlevleri tamamlama yeteneği. Bilgisayarı programlamak için, işlem büyük bir dizi anahtar ve prizden oluşuyordu. Bilgisayarı tek bir program için hazır hale getirmek günler hatta haftalar alırdı.
  6. 6. Tamamlandıktan sonra, dünyanın ilk bilgisayarının 17.000'den fazla vakum tüpü, 70.000 direnç, 7.200 diyot, 1.500 röle ve milyonlarca elle lehimlenmiş eklem içerdiği bildirildi. 
  7. 7. ENIAC dünyadaki ilk genel amaçlı bilgisayardı, ancak ilk aşamalarda vakum tüpüne güvenmesi nedeniyle hala sıkıntılı hale geldi. İlk yıllarında her gün yanan birkaç tüp vardı, bu da ENIAC'ı yaklaşık yarım kez çalışmaz hale getirdi.
  8. 8. Bir akümülatör yüküne birlikte bağlanabilme özelliği sayesinde ENIAC paralel hesaplamalar yapabilmiştir.
  9. 9. Bilgisayar sürekli olarak Temmuz 1947'den Ekim 1955'e kadar geliştirldi. Daha sonra ENIAC adını  ikili bilgisayar olan EDVAC olarak değiştirildi.

Post a Comment

0 Comments

Güncel Zamunda Bittorrent Tracker Listesi

Close Menu